PYTANIA? ZADZWOŃ!

334 000 368 (INFOLINIA CZYNNA PN-PT 9:00-17:00) LUB NAPISZ KONTAKT@CLCL.PL

DARMOWA DOSTAWA OD 249 ZŁ

Znakowanie odzieży medycznej - jakie są jej metody? I czego dowiesz się z metki

0
Znakowanie odzieży medycznej - jakie są jej metody? I czego dowiesz się z metki

Coraz więcej miejsc pracy decyduje się na personalizowanie ubrań medycznych dla swoich pracowników i wybiera do tego celu którąś z popularnych metod znakowania odzieży. Naniesiony nadruk może uwzględniać nazwę lub logo jednostki, a coraz częściej spotyka się także umieszczanie na odzieży imienia i nazwiska pracownika. Takie rozwiązanie świadczy nie tylko o profesjonalizmie danej instytucji i podnosi jej prestiż, ale również pomaga zatrudnionym osobom w identyfikowaniu się ze swoim miejscem pracy.

 

Rodzaje znakowania odzieży medycznej

Warto pamiętać, że współczesna technologia oferuje nam różnorodne metody nanoszenia nadruków na ubrania medyczne, a jedną z najbardziej popularnych z nich jest haft komputerowy. Pozwala on na haftowanie kilkoma kolorami nici jednocześnie oraz daje duże możliwości personalizacji - możemy umieścić na tkaninie np. imiona, nazwiska oraz tytuły Personelu Medycznego danej placówki. Haft jest niezwykle trwałym rodzajem znakowania i doskonale sprawdzi się w przypadku nanoszenia nadruków na odzież medyczną (doskonały na bluzy we wzorkispodnie medyczne i wiele innych) - dobrze znosi częste pranie nawet w wysokich temperaturach. Warto jednak pamiętać, że nie może być on używany na cienkich tkaninach mających mniej niż 190 g i nie będzie opłacalny jeśli chcemy stworzyć haft na dużym obszarze materiału.

Kolejną techniką o jakiej warto wspomnieć jest termonadruk, często zwany także termotransferem. Obraz lub napis, który chcemy przenieść na tkaninę jest drukowany na tzw. papierze transferowym, umieszczany w wybranym miejscu ubrania oraz termicznie wgrzewany w materiał przy pomocy urządzenia, które wytwarza temperaturę 150 °C. Należy podkreślić jednak, że nie jest to zbyt trwała metoda znakowania ubrań - wielokrotne pranie odzieży z takim nadrukiem może spowodować jego szybkie zniszczenie.

Trzecią popularną metodą znakowania odzieży medycznej jest sitodruk, który doskonale nadaje się do nanoszenia na różnorodnych materiałach, np. bawełnie czy poliestrze. Co ważne, sitodruk jest niezwykle wytrzymałą techniką znakowania, a odzież z nadrukiem może być prana nawet w 50 stopniach Celsjusza. Musimy jednak pamiętać, że nie daje on możliwości personalizacji nadruku, dlatego lepiej wybrać go jeśli chcemy umieścić na odzieży ten sam wzór, np. logo firmy lub nazwę jednostki.

 

Co znaczą symbole na metkach?

Symbole z metek odzieży medycznej

Oczywiście to, jaką metodę znakowania odzieży medycznej wybierzemy będzie wiązać się z ewentualnymi ograniczeniami lub zaleceniami co do jej użytkowania. Zwykle pierwszym symbolem jaki znajdziemy na metce produktu jest znak prania, który informuje nas czy możemy prać dany artykuł w pralce, a jeśli tak, to w jakiej maksymalnej temperaturze. Jeśli symbol miski z wodą jest przekreślony, daną rzecz powinniśmy zanieść do pralni chemicznej. Natomiast jeżeli przy misce widoczna jest dłoń oznacza to, że artykuł musi być prany ręcznie. Z kolei symbol trójkąta informuje nas o tym czy ubranie może być wybielane. Jeśli znak jest przekreślony lepiej używać proszków do prania ubrań kolorowych, które zwykle nie posiadają substancji wybielających. Następny znak mówi nam o sposobach suszenia odzieży. Przekreślony kwadrat z kółkiem w środku oznacza, że ubrań nie wolno umieszczać w suszarce bębnowej. Z kolei kwadrat z kreskami informuje o pozycjach w jakich należy układać odzież na rozkładanych stojących suszarkach. Następny symbol to powszechnie rozpoznawalne żelazko. Jego przekreślenie oznacza, że ubrań nie należy prasować, jedna kropka dopuszcza prasowanie w temperaturze do 110 stopni Celsjusza, dwie - do 150 °C, a trzy - do 200 °C. Przestrzeganie podanych instrukcji wpłynie pozytywnie na trwałość nadruku oraz kolorów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium