Wysyłka w 24h

 +48 334 000 368

kontakt@clcl.pl

Zadania pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek środowiskowych? 0
Zadania pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek środowiskowych?

Każdy z nas wie gdzie udać się w razie drobnej infekcji, po przedłużenie recepty czy na badania profilaktyczne - tak, mam na myśli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, często określanego jako lekarz rodzinny. Co natomiast zrobić w wypadku, kiedy potrzebujemy zmiany opatrunku w domu czy wykonania iniekcji, a nie jesteśmy w szpitalu? Musimy udać się do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarki środowiskowej. I o tym dziś kilka słów.

Pielęgniarka to pielęgniarka.

Otóż nie. Pielęgniarki, tak samo jak lekarze, w swoim toku kształcenia, przechodzą przez szkolenie specjalizacyjne - czyli stają się specjalistami w danej dziedzinie. Na swojej drodze możecie spotkać pielęgniarki o specjalizacji zachowawczej, pracujące najczęściej na oddziałach internistycznych, pielęgniarki anestezjologiczne i intensywnej opieki medycznej pracujące na bloku operacyjnym czy oddziałach intensywnej terapii, pielęgniarki operacyjne, czyli potocznie nazywane - instrumentariuszki. Jednak istnieje również specjalizacje pielęgniarskie, przygotowujące do pracy w podstawowej opiece zdrowotnej czy też pielęgniarstwie środowiskowym. Pielęgniarstwo dzieje się nie tylko w szpitalu!

Pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej to osoby, które pomogą rozwiązać wiele problemów. I tak jak w danym miejscu, wybieracie Waszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, tak każdy z nas przypisany jest pod opiekę danej pielęgniarki, co oznacza, że w momencie kiedy potrzebujemy jej pomocy - powinna ona zostać udzielona.

Jakie są zadania pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek środowiskowych?

Pielęgniarki pracujące w POZ, po ukończeniu kursu lub studiów magisterskich, są uprawnione do przedłużania i wypisywania recept. Dlatego, nie zawsze musicie udawać się z tym do lekarza. Kolejnym ważnym zadaniem pielęgniarek POZ jest edukacja. Są to osoby, które w toku kształcenia zostały odpowiednio przygotowane, aby pomóc Wam mierzyć się z choroba w warunkach domowych, ale także pomoc Wam utrzymać zdrowie. Edukacja zdrowotna skierowana jest nie tylko na choroby, ale przede wszystkim na zdrowie, dlatego możecie otrzymać zawsze poradę odnośnie diety, pielęgnacji czy działań profilaktycznych.

Warto znać swoje prawa oraz wiedzieć do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem zdrowotnym. Jeśli, czujesz niepokojące objawy i nie chcesz na ślepo szukać specjalisty, możesz poprosić o pomoc pielęgniarkę, która wykona badanie fizykalne i pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, lekarza, a być może sama będzie mogła rozwiązać Twój problem.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium