Wysyłka w 24h

 +48 334 000 368

kontakt@clcl.pl

W Czepku Urodzona obala stereotyp "białego fartucha" 0
W Czepku Urodzona obala stereotyp "białego fartucha"

Kiedy byłam jeszcze mała dziewczynką pielęgniarki,  lekarze, stomatolodzy - kojarzyli mi się jedynie ze śnieżnobiałymi fartuchami. Pamiętam moment przekroczenia gabinetu pielęgniarki podczas szczepień. Pamiętam zapach środków do dezynfekcji, białe rękawice, igły, strzykawki i biały fartuch. Mieszanka strachu, niepewności co stanie się za chwilę, dokładne obserwowanie każdego ruchu pielęgniarki, upewnianie się co chwilę, że ciepłe ramię mamy jest tuż obok. Jednak z tych wszystkich wspomnień, zdecydowanie najwyraźniejszy jest w mojej głowie biały fartuch. Na szczęście mój dziecięcy ,,syndrom białego fartucha” nie został moim przyjacielem w dorosłym życiu. Jednak dziś z punktu widzenia już nie ,,małego” pacjenta, a pielęgniarki widzę proste rozwiązanie, uprzyjemniania wizyt najmłodszym pacjentom. Mianowicie - kolorowe bluzy medyczne. Które, z dzieci nie chciałoby, żeby ich krew pobierała pielęgniarka w bluzie w kolorowe kwiatki?

O wiele łatwiej złapać kontakt z małym pacjentem, relacjonując, że właśnie kolorowy motylek  wylatuje z naszego mundurka, siada na małej rączce i dajemy motylkowi pić. Czyli mówiąc fachowym językiem, zakładamy wkłucie obwodowe do żyły oraz podłączamy wlew kroplowy. Czy pierwsze zdanie nie brzmi o wiele przyjemniej dla małego pacjenta? :) 

Często tak niewiele - założenie kolorowego mundurka - pozwala upiększyć świat małego pacjenta i sprawić, że jego choroba, trudne wydarzenia, ból, niepokój - stają się łatwiejsze do zniesienia. Tak niewiele wystarczy, żeby odwrócić uwagę i chociaż na chwilę wyrwać go ze świata bólu, choroby i cierpienia, a przenieść w ten świat, który jest  kolorowy i ciekawy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium