Słodki problem XXI wieku
Słodki problem XXI wieku

Słodki problem XXI w.

Cukrzyca – choroba, która pomimo tego, że nie jest zakaźna rozprzestrzenia się coraz szybciej. Już od dawna wiadomo, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Obecnie w Polsce choruje na nią ponad 2 miliony osób. Czy cukrzycy da się zapobiegać? Jakie badania wykonać, aby zdusić ten słodki problem już w zarodku? Jak wygląda życie z tą chorobą?

Jak charakteryzuje WHO cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, polegających na nieprawidłowościach związanych z gospodarką węglowodanową, w wyniku czego dochodzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi lub niewłaściwego wydzielania insuliny. Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy – cukrzyca typu I oraz cukrzyca typu II, oraz kilka specyficznych podtypów. W tym tekście skupimy się na cukrzycy typu II.

Cukrzyca typu II, to schorzenie, które bardzo mocno powiązane jest z występowaniem otyłości, miażdżycy czy też predyspozycji genetycznych. Dobrą wiadomością jest fakt, iż istnieją skuteczne działania profilaktyczne, które stosowane w codziennym życiu, pozwolą nam uniknąć cukrzycy typu II. Głównym elementem profilaktyki skierowanej na omawiane schorzenie jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, co można uzyskać poprzez regularną aktywność fizyczną oraz stosowanie codziennej zbilansowanej i zdrowiej diety. Badania naukowe prowadzone przez diabetologów, wykazują, że już 150 min umiarkowanego wysiłku fizycznego w skali miesiąca, jest w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Osobom należącym do grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wykonywanie badań przesiewowych raz w roku. Jeśli nawet nie znajdujecie się w grupie ryzyka, raz na trzy lata należy zadbać o wykonanie badań przesiewowych. Jakie badania należy wówczas wykonać?

  1. Oznaczenie poziomu glikemii na czczo przy użyciu testów laboratoryjnych – przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania posiłków przez od 8 do 12 godzin. Ważne jest, aby badanie to zostało wykonane nie za pomocą glukometru, a w laboratorium, które posiada wszelkie wymagane certyfikaty.
  2. Test obciążenia glukozą – polegający na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glikemii we krwi, po doustnym spożyciu 75 g glukozy. Oznaczenie należy wykonać na czczo oraz po dwóch godzinach od spożycia przygotowanego roztworu.
  3. Oznaczenie odsetka hemoglobiny glikowanej czyli HbA1c – wskaźnik ten jest w stanie zobrazować nam jak wahały się poziomy stężenia cukru we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
  4. Stężenie glukozy w moczu – pobrana próbka porannego moczu poddawana jest testom laboratoryjnym na obecność glukozy w moczu 

Nieprawidłowości w wynikach wyżej wymienionych badań powinny stać się sygnałem alarmowym, który wzbudzi większą czujność oraz zachęci konkretnego pacjenta do zastosowania diety oraz modyfikacji stylu życia. Szybkie wprowadzenie zmian pozwala na powolniejsze tempo rozwoju schorzenia jakim jest cukrzyca typu II oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań z nią związanych.

Cukrzyca typu II to choroba, z którą na co dzień żyje ponad dwa miliony osób. Z pewnością rozpoznanie tego schorzenia wymaga wprowadzenia pewnych zmian w zakresie stylu życia, jednak nie utrudnia ona codziennego funkcjonowania oraz nie zmusza to znacznych zmian w życiu zawodowym. Dopiero powikłania idące za nieregulowaną cukrzycą mogą znacząco uprzykrzyć życie oraz spowodować ogromną rewolucję w życiu osoby chorej. Dlatego kolejny raz możemy dojść do wniosku – lepiej zapobiegać niż leczyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium