Jak dobrze przygotować się do badań laboratoryjnych?
Jak dobrze przygotować się do badań laboratoryjnych?

Jak często wykonujesz badania laboratoryjne krwi? Wiesz, że w ten sposób jesteś w stanie łatwo skontrolować stan swojego zdrowia? Osoby, które ze względu na problemu zdrowotne zmuszone są do częstego odwiedzania punktu pobrań i wykonywania badań laboratoryjnych, nie mają najmniejszego problemu z przygotowaniem do badań. Jednak osoby, które odwiedzają gabinet zabiegowy, w celu pobrania krwi do badań laboratoryjnych – raz na pięć lat (jednak jak pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, zachęcamy do wykonywania badań częściej!:) ), mogą się czuć zagubione w temacie samego przygotowania. Które badania wykonać na czczo, a które możemy wykonać już po śniadaniu? Ile czasu musi upłynąć od ostatniego posiłku do momentu pobrania krwi? Wczoraj wieczorem wypiłeś dwie lampki wina – czy to powoduje, że musisz przełożyć planowane badania? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

 

Istnieje lista badań do których bezwzględnie powinieneś być na czczo. Na czczo, czyli od momentu spożycia ostatniego posiłku powinno minąć 8 godzin, chociaż niektóre źródła naukowe podają czas 12 godzin. Przez ten czas możesz oczywiście pić wodę – jednak staraj wystrzegać się picia wód mineralnych, w momencie kiedy chcesz wykonać badanie poziomu stężenia elektrolitów we krwi. Pamiętaj, że wypicie około dwóch szklanek wody przed pobraniem krwi, może pozytywnie wpłynąć na sam proces pobierania krwi – Twoja krew nie będzie zbyt mocno zagęszczona, więc moment wkłucia i napełniania próbówek minie niepostrzeżenie. Przed samym pobieraniem krwi – jeśli palisz papierosy – staraj się nie „puszczać dymka” przez około dwie godziny przed pobraniem.

 

Badania laboratoryjne krwi, do wykonania których bezwzględnie musisz być na czczo to :

- poziom glikemii

- poziom insuliny

- poziom stężenia elektrolitów

- poziom kortyzolu

Wyżej wymienione badania przy wykonaniu ich, w momencie kiedy nie jesteśmy na czczo, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i ich wykonanie to strata czasu. Natomiast istnieje również wiele badań, które należy wykonać na czczo, jednak nawet jeśli, nie jesteśmy przygotowani do badań, możemy je wykonać zgłaszając fakt, braku przygotowania – osobie pobierającej. W ten sposób osoba, która będzie interpretowała wynik – pozwoli na zwiększenie marginesu norm. Do badań tych zaliczamy : 

- morfologia

- lipidogram – przy wykonywaniu tego badania, również warto pamiętać, aby 14 godzin przed badaniem wstrzymać się od spożywania tłustych posiłków

- próby wątrobowe – aby wynik badania był jak najbardziej miarodajny, należy nie spożywać posiłków od godziny 18.00 dnia poprzedzającego badanie

- układ krzepnięcia

- aldosteron – przed wykonaniem badania poziomu aldosteronu, należy unikać przez 13 godzin przed wykonaniem pobrania krwi znacznego wysiłku fizycznego, ponieważ może to zaburzyć wynik badania

- mocznik

 

Ile przed pobraniem krwi należy wstrzymać się z piciem alkoholu? Zalecane jest, aby przed pobraniem krwi nie spożywać alkoholu oraz innych używek przez co najmniej jedną dobę. Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń pozwoli pacjentowi na wykonanie badań bez błędów laboratoryjnych, przez które należałoby powtórzyć badanie.

Pamiętajcie, że wykonywanie badań laboratoryjnych przynajmniej raz w roku jest elementem profilaktyki zdrowotnej, a jak mówi stare przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium