Zawód fizjoterapeuty wymaga szerokiej wiedzy z zakresu anatomii i medycyny, a przede wszystkim stałej praktyki. Karierę w tym zawodzie można robić na wiele sposobów. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego miejsca zatrudnienia!
Czym zajmuje się specjalista fizjoterapii? Praca fizjoterapeuty polega na diagnozowaniu schorzeń i urazów oraz dobieraniu i prowadzeniu odpowiedniej terapii. W pracy na stanowisku fizjoterapeuty trzeba łączyć wiedzę medyczną z umiejętnościami manualnymi. To zajęcie wymaga też od przyszłego specjalisty holistycznego podejścia do pacjenta i prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Praca fizjoterapeuty wymusza często wielogodzinną pozycję stojącą, do której konieczne są mocne mięśnie i dobre przygotowanie fizyczne. A kompetencje miękkie? Fizjoterapeuta powinien mieć w sobie ogromne pokłady empatii, cierpliwości i umiejętności uważnego słuchania pacjenta, bo ułatwia to terapię i wpływa na szybsze postawienie diagnozy.
Gdzie może pracować fizjoterapeuta? Jakie są ścieżki rozwoju i czy warto zdecydować się na określoną specjalizację? Czy praca po fizjoterapii jest satysfakcjonująca i daje dobre wynagrodzenie? Odpowiadamy!
Przeczytaj także: Czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie? Odpowiadamy!
Studia i co dalej – o pierwszej pracy fizjoterapeuty
Zdobyłeś wykształcenie z zakresu fizjoterapii? Praca w tym zawodzie to wiele wyzwań i niewątpliwa satysfakcja, gdy udaje się pomóc unieruchomionemu przez chorobę lub uraz pacjentowi. Zanim jednak absolwent zacznie przeglądać oferty pracy dla fizjoterapeuty, musi ukończyć 5 lat studiów (licencjackie oraz magisterskie).
Fizjoterapeuta kończy studia medyczne, podobnie jak pielęgniarka lub lekarz. Przedmioty, jakie obejmuje program nauczania na fizjoterapii, to m.in. anatomia, farmakologia, biochemia, genetyka oraz fizjologia człowieka, a także psychologia czy też programowanie rehabilitacji.
Po obronieniu pracy magisterskiej i uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu każdy absolwent rozpoczyna szukanie etatu. O czym powinien pamiętać specjalista fizjoterapii? Praca powinna dawać mu satysfakcję, być jednocześnie szansą do rozwoju i dalszego pogłębiania swojej wiedzy, zwłaszcza umiejętności praktycznych.
Na pierwsze miejsce zatrudnienia można wybrać szpital lub placówkę, w której w trakcie studiów odbywało się staż lub praktyki. To, gdzie może pracować fizjoterapeuta, zależy niekiedy od miejsca zamieszkania, odległości od miejsca pracy, tężyzny fizycznej lub specjalności, o której marzy świeżo upieczony absolwent fizjoterapii. Warto jest spróbować kilku opcji, zanim podejmie się decyzję o jednej, wąskiej dziedzinie, której chce się poświęcić.
Zobacz również: Naczelna Izba Lekarska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Gdzie może pracować fizjoterapeuta?
Ciekawa i rozwijająca, a przy tym dobrze płatna praca? Fizjoterapeuta ma wiele możliwości. Praca fizjoterapeuty jest często potrzebna w szpitalach o różnym profilu – nie tylko na oddziale rehabilitacyjnym. Taki specjalista może również pomagać w powrocie do zdrowia pacjentom po zabiegach chirurgicznych, chorym onkologicznie, dzieciom po przebytych urazach lub ze skrzywieniami kręgosłupa i wadami postawy.
Praca dla fizjoterapeuty często jest oferowana bezpośrednio przez gabinety rehabilitacyjne oraz przychodnie specjalistyczne. To zazwyczaj indywidualna praktyka z chorymi, masaże i ćwiczenia usprawniające. Oferty pracy dla fizjoterapeuty często mają również zakłady przyrodolecznicze oraz sanatoria odwiedzane przez seniorów oraz osoby z chorobami przewlekłymi.
Pracę po fizjoterapii można znaleźć również w firmach farmaceutycznych, sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych oraz specjalistycznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych zajmujących się opieką nad osobami upośledzonymi fizycznie i umysłowo. Jak widać, wybór jest spory i to od Ciebie zależy, od którego z tych miejsc rozpoczniesz poszukiwania.
Na co zwrócić uwagę przy szukaniu pracodawcy? 5 porad
Twój życiowy wybór to fizjoterapia? Praca ta wymaga stałego podnoszenia swoich kompetencji i pogłębiania wiedzy. Jeśli szukasz idealnego pracodawcy, upewnij się, że w Twoim przyszłym miejscu pracy będziesz mieć możliwość i czas na dodatkowe kursy i szkolenia.
Najlepszym sposobem kształcenia się jest podpatrywanie, jak pracują najlepsi. Jeśli tylko możesz, staraj się towarzyszyć swoim bardziej doświadczonym kolegom podczas ich codziennych obowiązków, zadawaj pytania, bądź dociekliwy i czujny. Taka postawa pozwoli Ci szybciej stać się dobrze przygotowanym do wypełniania swoich zadań specjalistą.
Bezpłatny staż lub praktyki pozwalają przyuczyć się do zawodu. Jeżeli jednak praca ma być satysfakcjonująca, musi dawać godziwe wynagrodzenie. Już na początku zadbaj o czytelne warunki współpracy i dopełnij wszystkich formalności – to obowiązek zarówno Twój, jak i Twojego pracodawcy. Pamiętaj, że Twoja praca ma realną wartość, nawet jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi.
Dowiedz się, jakie wyposażenie gabinetu zapewnia Ci pracodawca. W przypadku fizjoterapeuty praca z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu jest bardziej efektywna, ponieważ pozwala szybciej cieszyć się dobrymi skutkami prowadzonej terapii. Upewnij się, że w Twoim nowym miejscu pracy dysponujesz urządzeniami, które pozwolą Ci realnie pomagać pacjentom.
Fizjoterapia to praca, która wymaga bycia w dobrej formie i dbania o własne ciało. Niezwykle ważne jest zachowanie work–life balance – wysypiaj się, nie rób nadgodzin, by być wypoczętym i zminimalizować tym samym ryzyko błędów. Twój gabinet powinien być bezpieczny dla Ciebie i Twoich podopiecznych.
Przeczytaj również: Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarza - najważniejsze fakty
Praca czy staż? Najważniejsze jest zdobycie pierwszego doświadczenia
Fizjoterapia to ugruntowana wiedza teoretyczna połączona z umiejętnościami manualnymi. To, czy zaczniesz swój rozwój zawodowy od płatnego lub darmowego stażu, czy też od razu rozpoczniesz normalną pracę, powinno zależeć od liczby godzin, jakie poświęciłeś w trakcie trwania studiów na samodoskonalenie. Staż podyplomowy pozwoli Ci usystematyzować wiedzę i upewnić się, że proponowane przez Ciebie drogi rehabilitacji są właściwie dobrane.
Mimo iż zakończyłeś pomyślnie studia na kierunku fizjoterapia, praca z prawdziwym pacjentem może być na początku krępująca i prowadzić do sytuacji, których nie będziesz mógł przewidzieć.
Jeśli w Twojej nowej pracy będziesz w stanie uzyskać pomoc od bardziej doświadczonej kadry i upewnić się, że postępujesz słusznie, nie będziesz musiał korzystać z opcji wielotygodniowego stażu. Do pracy możesz także przystąpić wówczas, gdy poczujesz, że nie boisz się podejmować samodzielnych decyzji. To, ile czasu będziesz na to potrzebował, to kwestia bardzo indywidualna.
Fizjoterapia – dziedzina, którą warto docenić
W procesie leczenia i rehabilitacji pacjentów, prócz lekarzy specjalistów, pielęgniarek i położnych, niezwykle ważną rolę odgrywa fizjoterapeuta. Praca pod okiem specjalisty z tej dziedziny pozwala szybciej powrócić do pełnej sprawności i jest kluczem do szybkiego wyzdrowienia. Zawód fizjoterapeuty może być realizowany na wiele sposobów w wielu różnych placówkach – warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać tę, która będzie Ci dawać satysfakcję i pozwoli czerpać radość z pomagania innym.
Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pytaniami na temat pracy fizjoterapeuty. Na wiadomości czekamy na Facebooku!