Kim jest pielęgniarka długoterminowa? Sprawdź, na czym polega ten zawód
Kim jest pielęgniarka długoterminowa? Sprawdź, na czym polega ten zawód

Opieka nad przewlekle i somatycznie chorymi wymaga często zaangażowania wyspecjalizowanej kadry medycznej. Opieką pielęgniarską udzielaną w warunkach domowych zajmuje się pielęgniarka długoterminowa. Czym charakteryzuje się pielęgniarstwo opieki długoterminowej? Odpowiadamy!

Rodzina, przyjaciele i pielęgniarka – opieka długoterminowa nad pacjentem

Zdarza się, że bliska nam osoba nie kwalifikuje się do leczenia na oddziale szpitalnym, jednak ze względu na swój stan zdrowia wymaga stałej i intensywnej opieki w domu. Jeśli wiemy, że objawy lub skutki choroby w krótkim czasie ustąpią, można spróbować zorganizować opiekę nad chorym poprzez zaangażowanie rodziny i znajomych. Niekiedy jest to pomoc w odbyciu krótkiego spaceru lub dotarciu do lekarza czy wykupienie leków. Codzienne funkcjonowanie ułatwia również posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów lub wyjście na spacer z psem.

Czasami jednak samodzielna opieka nad członkiem rodziny jest niemożliwa. Znaczna odległość od miejsca zamieszkania, praca zawodowa lub brak odpowiednich kompetencji, np. przy podawaniu leków lub wykonywaniu drobnych zabiegów to czynniki, które skłaniają nas do sięgnięcia po pomoc pielęgniarki z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Czym jest pielęgniarstwo w opiece długoterminowej i kiedy warto je rozważyć?

Przeczytaj także: Czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się pielęgniarka długoterminowa?

Pielęgniarka opieki długoterminowej opiekuje się pacjentami obłożnie i przewlekle chorymi, z dowolną jednostką chorobową i w dowolnym wieku. Mogą to być osoby z ograniczeniem zdolności do samoopieki, po przebytych zabiegach i operacjach, wymagające stałego leżenia lub mające problem z samodzielnym przemieszczaniem się.

pielęgniarka długoterminowa pomaga w opiece nad przewlekle i nieuleczalnie chorymi

Pacjenci, którymi zajmuje się pielęgniarka długoterminowa, najczęściej wymagają jednej z następujących usług pielęgniarskich:

  • pielęgnacji przetoki,
  • wykonywania opatrunków na przetokach, trudno gojących się ranach, odleżynach lub stomiach,
  • kroplowego wlewu dożylnego.

Chorzy potrzebują często także karmienia przez zgłębnik lub przetokę, płukania pęcherza moczowego albo założenia bądź usunięcia cewnika. Pielęgniarka opieki długoterminowej edukuje także rodzinę pacjenta i pomaga jej członkom profesjonalnie zajmować się nim podczas choroby.

Sprawdź także: Jak dbać o obuwie medyczne? 5 praktycznych rad

Pielęgniarka opieki długoterminowej – kwalifikacje i predyspozycje

Pielęgniarstwo opieki długoterminowej wymaga specjalistycznego przeszkolenia, a także doświadczenia, które pozwala zajmować się pacjentami obłożnie chorymi i geriatrycznymi. Jakich szkoleń potrzebuje pielęgniarka opieki długoterminowej?

Zdobywanie kwalifikacji zaczyna już poprzez ukończenie studiów pielęgniarskich I i II stopnia, podobnie jak każdy przedstawiciel tej profesji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, pielęgniarka długoterminowa, by realizować świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach stacjonarnych, domowych lub ambulatoryjnych, powinna ukończyć kurs kwalifikacyjny lub specjalizację w dziedzinie opieki paliatywnej. Praktykowanie pielęgniarstwa w opiece długoterminowej dana osoba może zacząć jeszcze w trakcie kursu lub studiów podyplomowych.

Kursy kwalifikacyjne, które uprawniają pielęgniarkę do pracy w ramach opieki długoterminowej, to m.in. opieka paliatywna, pielęgniarstwo środowiskowe, onkologiczne, geriatryczne, pediatryczne i zachowawcze.

osoby starsze często potrzebują regularnej pomocy pielęgniarki

Jakie cechy powinna mieć pielęgniarka długoterminowa?

Prócz wykształcenia formalnego dobrze widziane są określone cechy i umiejętności, które powinna posiadać pielęgniarka. Opieka długoterminowa wymaga cierpliwości, empatii, umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów z pacjentami, a także optymizmu i chęci podejmowania wyzwań. To także zdolność radzenia sobie ze stresem, sprawnego działania w sytuacji zagrożenia życia pacjenta, a także rozmowy z bliskimi chorego o możliwych problemach i trudnościach.

Przeczytaj również: Nadciśnienie tętnicze – choroba cywilizacyjna?

Sposób działania pielęgniarki długoterminowej

Jak praca pielęgniarki długoterminowej wygląda w praktyce? Opieka domowa jest realizowana zazwyczaj na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego, lekarza prowadzącego ze szpitala lub specjalisty. Może też być usługa prywatną. Pierwszej oceny stanu zdrowia pacjenta dokonuje lekarz, potem co miesiąc powtarza ją pielęgniarka w ramach domowej karty oceny, którą wypełnia na podstawie skali Barthel.

Czas, liczba godzin opieki dla danego pacjenta i zakres obowiązków są ustalane indywidualnie. Pielęgniarka przyjeżdża do domu pacjenta i zapewnia wyroby medyczne zgodnie z wyposażeniem neseseru pielęgniarskiego. Leki, środki higieniczne i opatrunkowe dostarcza rodzina chorego. Wizyty odbywają się nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu, zaś wizyty interwencyjne mają niekiedy miejsce nawet w soboty i dni wolne od pracy.

Zdarza się, że opieka jest prowadzono dwutorowo – jako usługa refundowana przez NFZ oraz prywatnie, kiedy opłacają ją chory lub jego rodzina. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy pacjent wymaga całodobowej opieki, zwłaszcza w godzinach nocnych. To także dobra opcja dla samego pacjenta, który może przyzwyczaić się do jednej osoby i obdarzyć ją zaufaniem.

Przeczytaj także: Zadania pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek środowiskowych

Ile zarabia pielęgniarka długoterminowa?

Zarobki pielęgniarki w szpitalu lub przychodni kształtują się średnio na poziomie 2800 zł brutto. W przypadku pracy prywatnej opiekunka może nawet podwoić swoje zarobki i dowolnie je modyfikować, w zależności od liczby godzin przepracowanych w miesiącu i zakresu obowiązków. Koszty dojazdu do pacjenta refunduje zazwyczaj zakład pracy. W przypadku nagłych wezwań do chorego koszt usługi prywatnej wzrasta o ok. 50%.

pielęgniarki długoterminowe pomogą w opiece nad starszymi członkami rodziny

Pielęgniarka opieki długoterminowej – odpowiedzialność i wyzwania

Opieka nad obłożnie chorymi oraz pacjentami opieki paliatywnej to trudne i wymagające szerokich kompetencji zadanie. Pielęgniarka długoterminowa, która współpracuje z pacjentem przez wiele tygodni lub miesięcy, staje się często jego przyjacielem i jest traktowana jak członek rodziny. Wielokrotnie musi być nie tylko pielęgniarką, ale także psychologiem i kompanem do rozmowy, który doda sił choremu w walce z chorobą.

Chociaż zarobki pielęgniarki długoterminowej nie należą do najwyższych w skali kraju, jest to zajęcie, które może dawać ogrom satysfakcji i świadomość, że każdego dnia ratujemy ludzkie zdrowie i życie. Właściwie realizowany zawód pielęgniarki jest powołaniem i może stać się wyjątkowym sposobem samorealizacji.

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pytaniami. Na wiadomości czekamy na naszym Facebooku!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium