Jak dbać o obuwie medyczne? 5 praktycznych rad
Jak dbać o obuwie medyczne? 5 praktycznych rad

Prawidłowo dobrane obuwie medyczne to prawdziwy must have stroju każdego pracownika placówki klinicznej. Buty nie tylko pomagają w zachowaniu komfortu i zdrowia stóp podczas wielogodzinnych dyżurów, ale są także istotnym elementem wizerunku w kontaktach z pacjentami i doskonale uzupełniają kolorowe bluzy medyczne i spodnie. Po znalezieniu odpowiedniej pary pojawia się jednak kolejne pytanie - jak o nią dbać? Poznajmy podstawowe zasady.

Obuwie medyczne: jak o nie dbać?

Jeśli chcesz, by Twoje obuwie medyczne służyło Ci jak najdłużej, musisz właściwie o nie zadbać. Jak? Podpowiadamy!

Skóra, guma czy może zamsz?

Na rynku dostępne są różne modele obuwia medycznego, a poszczególne pary mogą być wykonane z materiałów, które będą wymagały odmiennych metod czyszczenia. Dlatego też pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest dowiedzenie się z jakiego tworzywa wyprodukowane jest nasze obuwie. Na szczęście wśród najpopularniejszych materiałów znajdziemy głównie naturalną skórę oraz gumę, z których tworzone są m.in. klapki i chodaki medyczne, często noszone do profesjonalnych strojów, takich jak spodnie medyczne - zarówno przez panie, jak i panów. Oba te tworzywa dobrze znoszą pielęgnację wodą z domieszką detergentu, a do wyczyszczenia całej powierzchni najlepiej użyć szmatki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Obuwie medyczne najlepiej zostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu i trzymać je z dala od kaloryferów oraz miejsc wystawionych na zbyt duże działanie promieni słonecznych. Skórzane modele warto od czasu do czasu zaimpregnować specjalnym środkiem.

Zadbaj o wnętrze

Warto także zainwestować w zakup wkładek do butów, gdyż poprawią one codzienny komfort chodzenia oraz przyczynią się do znacznego opóźnienia tempa zużycia obuwia. Oczywiście musimy przygotować się na ich systematyczne czyszczenie - skórzane obuwie medyczne pielęgnujmy preparatem dedykowanym do skóry, natomiast sztuczne wersje możemy swobodnie myć wodą z mydłem. Dajmy im jednak swobodnie wyschnąć na świeżym powietrzu, dzięki czemu nie ulegną odkształceniu.

Właściwa higiena obuwia medycznego

Pozbądź się bakterii

Czyszczenie obuwia medycznego i wkładek powinno objąć także ich dezynfekcję - w końcu w placówkach medycznych mamy do czynienia z różnymi bakteriami. Do tego celu możemy wykorzystać np. spray antybakteryjny, a nawet wybielacz.

Dość nieprzyjemnego zapachu

Do odświeżenia wnętrza butów oczywiście można sięgnąć po chemiczne środki, które szybko pozbędą się nieprzyjemnej woni. Jednak jeśli nie mamy czasu na wizytę w sklepie możemy użyć także produktów, które najpewniej znajdują się już w naszym domu. Jednym z rozwiązań jest wsypanie do butów sody oczyszczonej, która wchłonie niemiłą woń. W obuwiu medycznym możemy także umieścić skórki z cytrusów lub torebki z herbatą. Pamiętajmy jednak o pozostawieniu ich w bucie np. na noc - dopiero wtedy uzyskamy zadowalające efekty. Podczas mycia butów do wody możemy dodać także odrobiny octu.

Jak dbać o obuwie medyczne i stopy?

Zadbaj o stopy, zadbasz o buty

Powszechnie wiadomo, że prawidłowo dobrane obuwie medyczne wpływa na zdrowie naszych nóg, ale sporo osób zapomina, że to w jakiej kondycji są nasze stopy ma bezpośrednie przełożenie na stan obuwia, w którym chodzimy. Co powinniśmy robić? Przede wszystkim regularnie myć i osuszać stopy, co uniemożliwi namnażanie się bakterii i grzybów. Powinniśmy również walczyć z potem, m.in. poprzez noszenie skarpetek wykonanych z bawełny lub innych naturalnych włókien. Zdecydowanie unikajmy syntetycznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i nie wchłaniają wilgoci. Osoby, które cierpią na nadpotliwość, mogą także wypróbować lecznicze kąpiele szałwiowe oraz specjalistyczne dezodoranty i spraye do stóp, które można dostać w drogeriach czy aptekach. Pamiętajmy także, by od czasu do czasu dać odpocząć danej parze obuwia medycznego i zamienić ją na inną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium