Wysyłka w 24h

 +48 334 000 368

kontakt@clcl.pl

Kto wynalazł rentgen i jak działa to urządzenie? 0
Kto wynalazł rentgen i jak działa to urządzenie?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie odpowiednią diagnostykę bez możliwości wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Choć z dziejami odkrycia promieniowania łączy się głównie nazwisko Wilhelma Rentgena, sukces ten miał wielu ojców. Dowiedz się, kto wynalazł rentgen i opisał pierwsze badania obrazowe!

Odpowiedź na pytanie o to, kto wynalazł rentgen może wydawać się prosta – za jego odkrywcę uważa się niemieckiego fizyka Wilhelma Rentgena. Jednak na poszczególnych etapach badania właściwości promieni rentgenowskich swój udział w tym procesie miało wielu wybitnych badaczy i naukowców.

Wynalazki medyczne – historia zdjęć rentgenowskich

Początkowo wynalazki medyczne budziły jednocześnie strach i zainteresowanie, a pierwsze próby np. wykonania sekcji zwłok lub operacji serca odbywały się w tajemnicy lub były szeroko krytykowane przez opinię publiczną.

Przez wiele lat po opublikowaniu przez Roentgena wyników jego badań nie wiedziano dokładnie, jak działa rentgen i nie znano skutków ubocznych wykonywania prześwietlenia. Radiacja w okresie powojennym była wykorzystywana na wiele nietypowych sposobów. Ciekawostką może być fakt, że aparaty rentgenowskie montowano… w sklepach obuwniczych, by łatwiej było dobrać klientowi odpowiedni rozmiar buta. Podczas jednej wizyty w salonie zdjęcie powtarzano kilkukrotnie, prześwietlano także stopy dzieci.

Warto przyjrzeć się temu popularnemu dziś badaniu bardziej szczegółowo i dowiedzieć się, kto wymyślił rentgen i jaka była historia rozwoju rentgenogramu.

Przeczytaj także: Skuteczność maseczek – które wybrać, by czuć się bezpiecznie w pracy i poza nią?

przygotowanie-do-badania-rtg

Kto wynalazł rentgen i kiedy to było?

Kim był Wilhelm Rentgen? Wynalazca ten uważany jest za ojca współczesnej radiologii. 5 stycznia 1896 roku w wiedeńskim dzienniku „Die Presse” pojawiła się przełomowa wiadomość, że profesor fizyki Uniwersytetu w Wurtzburgu w Niemczech Wilhelm Rentgen odkrył nowy rodzaj promieniowania. Dzięki niemu możliwe stało się bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego.

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o to, kto wymyślił rentgen, należy cofnąć się jeszcze dalej w czasie. W latach 50. XIX wieku niemiecki fizyk i szklarz Heinrich Geisler wymyślił nowy sposób wtapiania elektrod metalowych w szkło oraz pompę próżniową, w której tłokiem był słup rtęci. Jego pracę udoskonalił  August Toepler w 1865 r. Rurki Geislera z elektrodami z platyny wypełnione były gazem, który przyłożony do elektrod emitował kolorowe promieniowanie.

Angielski fizyk i chemik William Crookes zmodyfikował rurki, nazywane od tego czasu rurkami Crookesa. W 1876 roku Eugen Goldstein, sądząc, że to katoda jest źródłem tego promieniowania, nazwał je promieniami katodowymi. Ich badaniem zajmowali się tacy słynni naukowcy, jak Johann Hittorf, Heinrich Hertz, James Maxwell oraz Philipp Lenard.

Wynikami badań Philipa Lenarda zainteresował się Wilhelm Rentgen. Wynalazca podjął się sprawdzenia, czy promienie katodowe przechodzą przez szklaną ściankę. By zweryfikować, jak działa rentgen, owinął rurkę Hittorfa czarnym papierem i zasłonił wszystkie okna w laboratorium. Po włączeniu induktora znajdujący się w pobliżu kartonowy ekran fluorescencyjny pokryty platynocyjankiem baru rozjaśnił się zielonkawym blaskiem.

Blask intensyfikował się, gdy Rentgen przybliżał karton do rurki, wówczas też zobaczył na tle trzymanego ekranu kości własnej ręki. W ten sposób Rentgen 8 listopada 1895 roku odkrył nowe promienie przenikające ludzkie ciało, i nazwał je promieniami X.

lekarz-radiolog-oglada-rtg

Przeczytaj także: Uczulenie na gluten – czy faktycznie jest plagą XXI wieku?

Dlaczego odkrycie promieniowania rentgenowskiego zmieniło medycynę?

Wilhelm Rentgen udokumentował swoje odkrycie. Wykonał na materiale światłoczułym zdjęcie lewej ręki swojej żony Berthy, emitując przez kilkanaście minut światło z lampy Crookesa na płytę fotograficzną. Anegdota głosi, że Bertha gdy ujrzała zdjęcie, miała powiedzieć, iż zobaczyła własną śmierć i już nigdy nie weszła do laboratorium, w  którym pracował Rentgen.

Kto wynalazł promienie rentgenowskie, wiedzą dziś nie tylko lekarze. Jak zatem wynalazek Rentgena wpłynął na rozwój medycyny? Odkrycie promieni rentgenowskich dało jej doskonałe narzędzie diagnostyczne. Wpłynęło na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i zmniejszyło liczbę niepotrzebnie wykonywanych operacji – od tego momentu i bez nich można było do wnętrza ciała pacjenta.

Już pod koniec XIX wieku Uniwersytet Wiedeński zaczął stosować diagnostykę rentgenowską wśród swoich pacjentów. Promieni X używano też w przypadku leczenia nowotworów. Radiologia okazała się niezwykle pomocna podczas opatrywania ran żołnierzy w czasie I i II wojny światowej. W 1914 roku we Francji przyfrontową radiologiczną służbę sanitarną stworzyła polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie, która następnie nią kierowała.

Radiogram pozwolił na szybkie diagnozowanie złamań i zmian chorobowych w ciele leczonych pacjentów. Dziś promieniowanie X wykorzystują również tomografy komputerowe, które pozwalają na obrazowanie tkanek miękkich, takich jak płuca, serce oraz narządy jamy brzusznej i mięśnie.

Przeczytaj również: Ile wynosi czas pracy lekarza? Odpowiadamy!

Jak działa rentgen i czy promieniowanie rentgenowskie jest bezpieczne?

Zdjęcie rentgenowskie to dwuwymiarowy obraz, który jest rejestrowany podczas prześwietlenia wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddawanej rentgenografii. Promienie rentgenowskie są generowane za pomocą lampy rentgenowskiej, przechodzą przez ciało pacjenta, a następnie błonę fotograficzną czułą na ich działanie i są rejestrowane w postaci obrazu. Powstałe zdjęcie jest negatywem i jest analizowane przez lekarza lub technika radiologii.

Kości mają mniejszą zdolność pochłaniania promieni niż tkanki miękkie, dlatego na zdjęciu są widoczne jako miejsca niezaczernione. Dla lepszego zobrazowania niektórych struktur stosuje się specjalne środki cieniujące, tzw. kontrast. W kasecie rentgenowskiej za błoną fotograficzną umieszczony jest ekran fluorescencyjny, który dodatkowo wzmacnia kontrast zdjęcia.

Badania jonizujące, do których oprócz RTG zalicza się m. in. mammografię i tomografię, nie są szkodliwe dla człowieka, jeśli nie wykonuje się ich zbyt często. Cechują się bardzo niską i bezpieczną dawką promieniowania. RTG nie jest wskazane u kobiet w ciąży i u osób w młodym wieku, jedna nie istnieją bezwzględne przeciwskazania do jego wykonania.

zdjecie-rtg

Przeczytaj także: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych – poznaj zadania tego samorządu!

Zdjęcie rentgenowskie – szybsza i skuteczniejsza diagnostyka

Wynalezienie promieniowania rentgenowskiego pozwoliło na lepsze i bardziej precyzyjne diagnozowanie pacjentów, ograniczyło ryzyko związane z niepotrzebnymi operacjami i stosowaniem nieskutecznego leczenia objawowego. Wraz z możliwością przeprowadzania zabiegów metodą laparoskopową skróciło czas pobytu chorych w szpitalu i dało sposobność szybszej rekonwalescencji po koniecznych zabiegach i operacjach.

Rentgenogram stał się podstawową formą obrazowania nie tylko w chirurgii, ale także innych dziedzinach medycyny, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną diagnostykę.

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pytaniami. Czekamy na nie w komentarzach!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium