Ilu jest lekarzy w Polsce? Sprawdziliśmy statystyki!
Ilu jest lekarzy w Polsce? Sprawdziliśmy statystyki!

Od wielu lat słyszy się w mediach, że w Polsce brakuje lekarzy, a ich liczba nadal regularnie maleje. Mała ilość lekarzy na 1000 mieszkańców w Polsce nie jest jednak problemem tylko w naszym kraju. Ilu lekarzy brakuje w Polsce i czy rzeczywiście grozi nam brak specjalistów z dziedziny medycyny?

Lekarze w Polsce – statystyki i najważniejsze fakty

Lekarz to osoba, która posiada uprawnienia i odpowiednio udokumentowaną wiedzę do leczenia ludzi, a w przypadku lekarza weterynarii – zwierząt. Aby zostać lekarzem, trzeba posiadać specjalistyczne wykształcenie medyczne. Obowiązkiem specjalisty z zakresu medycyny jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i poszerzanie informacji, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. To zawód wysokiego zaufania publicznego, który przez wielu traktowany jest jako powołanie i misja.

Mimo iż od kilku lat zarobki lekarzy w Polsce znacznie wzrosły, ilość lekarzy na 1000 mieszkańców w Polsce z roku na rok maleje. To, ilu lekarzy brakuje w Polsce, stanowi stale poruszany temat podczas dyskusji o kondycji polskiej służby zdrowia i wydolności publicznego systemu opieki zdrowotnej. Czy istnieje sposób, by poprawić obecną sytuację i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów?

lekarze-w-polsce

Ilu lekarzy jest w Polsce? Archiwalne i aktualne dane

Informacja o tym, ilu lekarzy jest w Polsce różni się w zależności od jej źródła. Z raportu „Health at a Glance 2018”, który przygotowały OECD i KE wynika, że Polska plasuje się na ostatnim miejscu pod względem liczby lekarzy na tle innych państw europejskich. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku lekarzy rodzinnych – to zaledwie 9% wszystkich specjalności, niższy odsetek z państw Unii Europejskiej notuje wyłącznie Grecja (5%). Według autorów raportu w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza. Według Naczelnej Izby Lekarskiej liczba ta wynosi 2,3 lekarza, zaś Ministerstwo Zdrowia określa wskaźnik na poziomie 3,5 lekarza.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł w 2018 roku ocenił, że Polska wcale nie znajduje się na końcu statystyk, a liczba specjalistów ciągle wzrasta. Warto zatem przyjrzeć się danym – ilu lekarzy w Polsce było w minionych dziesięcioleciach? W 1990 roku w Polsce było 81 641 lekarzy, a w 1995 roku – 89 421 lekarzy. Była to względnie duża liczba specjalistów, co przyczyniło się do wzrostu bezrobocia w tej grupie medycznej i ograniczenia liczby miejsc dla kandydatów na kierunki lekarskie. Na skutek m.in. tego działania w 1998 roku pierwszy raz w historii powojennej Polski odnotowano spadek liczby lekarzy w naszym kraju. W 1997 roku liczba ta wyniosła 91 121 osób (1 lekarz na 420 pacjentów), a w 1998 roku było to 90 086 osób. W 2000 roku liczba ta wynosiła już 85 031 osób. Na skutek wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wielu lekarzy zdecydowało się na pracę za granicą, których liczbę szacuje się na podstawie wydanych zaświadczeń o prawie do wykonywania zawodu – w 2006 roku były to 5723 zaświadczenia w grupie 118 000 lekarzy.

Z danych NRL wynika, że na koniec 2019 roku w Polsce zawód lekarza wykonywało 140 420 lekarzy i 38 451 lekarzy dentystów. Czynnych zawodowo internistów jest 29 144, lekarzy medycyny rodzinnej – 11 369 lekarzy rodzinnych, a 15 000 pediatrów. Najmniej jest kardiologów dziecięcych (166), kardiochirurgów (357), specjalistów medycyny tropikalnej (60), seksuologów (207) oraz urologów dziecięcych (72).

Zobacz także: Czym jest kodeks etyki lekarza i co zawiera? Wyjaśniamy!

dlaczego-w-polsce-brakuje-lekarzy

Dlaczego w Polsce brakuje lekarzy? Jakich specjalistów potrzeba najbardziej?

To, ilu jest lekarzy w Polsce, jest uzależnione od kilku czynników. Sytuacja na przestrzeni dziesięcioleci stale się zmieniała – lekarzy brakowało w przededniu wybuchu II wojny światowej, zaś w latach rozwoju gospodarki socjalistycznej i przed początkiem reformy systemu zdrowotnego, liczba ta dynamicznie rosła – o ok. 10 000 lekarzy w ciągu 5 lat.

1 stycznia 1999 roku została zapoczątkowana reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, którą poprzedzała ustawa z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza. Określano wówczas rodzaj praktyki lekarskiej – zaczęła funkcjonować m.in. indywidualna praktyka lekarska, a także grupowa praktyka lekarska w formie spółki cywilnej lub spółki partnerskiej. Prawa wolnego rynku i duża konkurencja spowodowały, że część lekarzy w Polsce zaprzestała swojej działalności.

Na fakt, ilu jest lekarzy w Polsce, miała wpływ także emigracja zarobkowa po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Brak konieczności nostryfikowania dyplomu i możliwość znacznego zwiększenia wynagrodzenia były czynnikami, które decydowały o opuszczeniu naszego kraju przez wielu specjalistów. Najwięcej lekarzy brakuje w województwach zachodniej Polski, zwłaszcza chirurgów, kardiochirurgów oraz neurochirurgów. Kryzys przeżywa także psychiatria dziecięca.

lekarze-w-polsce-sytuacja

Jakie są szanse na poprawę sytuacji?

Ilu lekarzy w Polsce przybędzie w kolejnych latach i czy można realnie podnieść ich liczbę? W celu poprawy sytuacji, uczelnie medyczne zwiększają liczbę miejsc na kierunkach lekarskich i stomatologicznych. Możliwość kształcenia w tym zakresie zaczynają oferować także kolejne uczelnie państwowe i prywatne. Zachętą dla lekarzy jest podniesienie ich zarobków, zwłaszcza lekarzom specjalistom. Ciężko jednak konkurować z zagranicznymi stawkami dla anestezjologów lub kardiologów, które bywają kilkudziesięciokrotnie wyższe niż w Polsce. Być może czynnikiem decydującym o liczbie specjalistów w Polsce byłoby lepsze wyposażenie szpitali w specjalistyczny sprzęt i procedury, dostępne obecnie tylko w wybranych placówkach w Stanach Zjednoczonych lub krajach Europy Zachodniej.

Lekarze w Polsce – statystyki nie napawają optymizmem

Problemy w służbie zdrowia dotyczą nie tylko placówek w naszym kraju. Rozwinięte gospodarczo państwa Europy starają się zwiększyć liczbę medyków, aby nie doprowadzić do paraliżu państwowego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie w Polsce nie prowadzi się prognoz dotyczących zapotrzebowania oraz stanu kadry lekarskiej w skali kraju, które pozwoliłyby zapobiec dalszemu pogłębianiu się problemu zbyt małej liczby kadry medycznej. Najbliższe lata pokażą, czy ta praktyka spowoduje pogłębienie kryzysu w polskiej medycynie i zmusi pacjentów do walki o własne zdrowie.

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pytaniami. Na Wasze wiadomości czekamy w komentarzach!

Przeczytaj także: Ile wynosi czas pracy lekarza? Odpowiadamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium