Ile trwa specjalizacja lekarska? Odpowiadamy!
Ile trwa specjalizacja lekarska? Odpowiadamy!

Liczba lekarzy w Polsce od wielu lat jest zbyt niska. Chociaż chętnych do podjęcia zawodu lekarza co roku przybywa, przed podjęciem pracy w szpitalu lub prywatnym gabinecie konieczna jest specjalizacja lekarska. Ile trwa przygotowanie do zawodu lekarza? Tego dowiesz się z artykułu!

Czym się charakteryzuje i ile trwa specjalizacja lekarska?

Studia na wydziale lekarskim trwają sześć lat i przygotowują do pracy w zawodzie lekarza o różnych specjalnościach. Program studiów obejmuje nauczanie podstawowych teorii i zasad praktyki medycznej, przygotowanie do kierowania zespołami ludzkimi, a także nauczanie umiejętności komunikacji i pracy z pacjentem. W programie nauczania znajdują się przedmioty przedkliniczne, takie jak anatomia, chemia medyczna, biologia z genetyką, biofizyka, histologia, fizjologia, patomorfologia oraz farmakologia.

Od IV roku stopniowo pojawiają się także przedmioty kliniczne, do których należą m.in. choroby wewnętrzne, chirurgia, psychiatria, ginekologia i położnictwo oraz pediatra.

Student medycyny otrzymuje także przygotowanie informatyczne i biostatystyczne. Wśród przedmiotów są historia filozofii, etyka medyczna, historia medycyny i nauka języków obcych. Dzięki temu szerokiemu programowi studiów przyszły absolwent jest w stanie określić, która dziedzina medycyny jest dla niego najbardziej interesująca. Po zakończeniu stażu podyplomowego lekarz wybiera specjalizację. Ile trwa specjalizacja w Polsce i na czym polega uzyskanie tytułu lekarza specjalisty?

specjalizacja-ile-trwa

Ile trwa specjalizacja lekarska? To... zależy

Aby absolwent wydziału medycznego mógł otworzyć własny gabinet lub podjąć pracę na oddziale szpitalnym, konieczne jest zrobienie specjalizacji w danej dziedzinie. Resort zdrowia dwa razy do roku publikuje listę miejsc specjalizacyjnych w poszczególnych dziedzinach medycyny.

Specjalizacja trwa zwykle od czterech do sześciu lat. W tym czasie pensję młodych lekarzy opłaca Ministerstwo Zdrowia. Liczba osób zainteresowanych konkretną specjalnością zmienia się co kilka lat. W ostatnim czasie większym zainteresowaniem cieszy się medycyna rodzinna, lecz brakuje za to specjalistów z zakresu m.in. medycyny ratunkowej. Od czego zależą wybory lekarzy dotyczące specjalizacji lekarskiej?

Ile trwa specjalizacja z chorób wewnętrznych?

Specjalizacje w Polsce są modułowe. 41 z nich to specjalizacje dwumodułowe, co oznacza, że przez pierwsze lata wybór ogranicza się do 1 z 5 modułów podstawowych, do których należą: choroby wewnętrzne (3 lata), chirurgia ogólna (2 lata), otorynolaryngologia (2 lata), patomorfologia (3 lata) oraz pediatria (3 lata). Aby zostać specjalistą chorób wewnętrznych, wymagana jest jeszcze druga część specjalizacji, która trwa 2 lata, czyli łącznie 5 lat.

Egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych ze wszystkich egzaminów kończących specjalizacje, dlatego coraz mniej lekarzy decyduje się na tę ścieżkę kariery. Cieszy się też mniejszym prestiżem niż np. chirurgia, często jednak interniści posiadają dwie specjalizacje, np. z chorób wewnętrznych i diabetologii lub endokrynologii.

Ile trwa specjalizacja z kardiologii?

Zawód kardiologa wymaga ogromnej odpowiedzialności i szerokiej wiedzy z zakresu chorób wewnętrznych. Ile trwa specjalizacja z kardiologii? Kardiologia to 6 lat kształcenia – 3 w ramach modułu z chorób wewnętrznych oraz 3 z samej kardiologii. Dziedziną uznawaną za priorytetową przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia jest kardiologia dziecięca, która obejmuje 3 lata specjalizacji z pediatrii oraz 2 lata modułu z kardiologii dziecięcej.

specjalizacja-lekarska

Przeczytaj także: Czym jest kodeks etyki lekarza i co zawiera? Wyjaśniamy!

Ile trwa specjalizacja z chirurgii ogólnej?

Chirurgia ogólna z wielu powodów częściej jest wybierana przez mężczyzn niż przez kobiety. To zawód, który wymaga świetnej kondycji fizycznej, niekiedy trudno jest też oszacować czas trwania zabiegu i liczbę godzin, którą chirurg spędzi na sali operacyjnej. Ile trwa specjalizacja z chirurgii ogólnej? Na początek to 2 lata w ramach pierwszego modułu. Drugi etap specjalizacji trwa 4 lata.

Ile trwa specjalizacja z chirurgii naczyniowej? Czas trwania specjalizacji i podział na moduły w przypadku chirurgii naczyniowej, chirurgii onkologicznej i plastycznej oraz klatki piersiowej jest taki sam, czyli 2 plus 4 lata. Warto przyjrzeć się odpowiedzi na pytanie: Ile trwa specjalizacja z chirurgii twarzowo-szczękowej? Edukacja przyszłych chirurgów opiera się o jeden, 6-letni moduł nauczania. Zwykle w przypadku chirurgii nie ma tylu chętnych, w stosunku do liczby przygotowanych miejsc (5–7 w ostatnich latach).

Ile trwa specjalizacja z psychiatrii?

Przygotowanie do bycia psychiatrą trwa 5 lat i odbywa się w ramach jednego modułu. Polska psychiatria od lat zmaga się z problemem braku w tej specjalizacji kadry medycznej. To, ile trwa specjalizacja z psychiatrii, nie wpływa na większe zainteresowanie tą dziedziną wśród lekarzy. Mimo 191 miejsc przygotowanych przez Ministerstwo w 2020 roku, najprawdopodobniej zainteresowanych nie wystarczy, by obsadzić wszystkie przewidziane rezydentury.

Jeszcze większy kryzys występuje w przypadku psychiatrii dziecięcej. Tu przewidziano w 2020 roku jedynie 33 miejsca. Według danych z Centralnego Rejestru Lekarzy RP, który prowadzi Naczelna Rada Lekarska, w Polsce jest zarejestrowanych 455 psychiatrów dzieci i młodzieży, w tym zaledwie 419, którzy wykonują zawód.

Ile trwa specjalizacja z dermatologii?

Specjalista z dziedziny dermatologii i wenerologii kształci się w ramach jednego modułu, który trwa 5 lat. Najdłużej trwa nauka w przypadku endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, ginekologii onkologicznej, hipertensjologii, perinatologii i seksuologii – kształcenie w tych dziedzinach trwa 7 lat. Przygotowanie do bycia specjalistą z dziedziny intensywnej terapii i urologii dziecięcej to nawet 8 lat, a z transplantologii klinicznej od 7 do 10.

ile-trwa-specjalizacja-z-chirurgii

Jak dostać się na wybraną specjalizację?

Aby ukończyć wybraną przez siebie specjalizację, należy wybrać ją spośród listy, którą dwa razy do roku ogłasza Ministerstwo Zdrowia i złożyć odpowiednie dokumenty. Za jednym razem można złożyć tylko jeden wniosek w obrębie swojego województwa, a o przyjęciu decyduje wynik LEK-u. W każdym półroczu liczba miejsc dla danej specjalizacji jest określana na nowo. Może się okazać, że w danym roku zabraknie miejsc w dziedzinie, którą wybrał przyszły specjalista. W większości przypadków miejsc jest zazwyczaj więcej niż zainteresowanych osób, ale są też specjalizacje, których liczba miejsc faktycznie jest niewielka.

Specjalizacja lekarska to wybór na całe życie

Specjalizacja lekarska pozwala lekarzom rozwijać się w dziedzinie, która najbardziej ich interesuje. To, ile trwa specjalizacja z dermatologii czy kardiologii, rzadko decyduje o ostatecznym wyborze. Czynnikami, które mają wpływ na decyzję, są zwykle warunki pracy, chęć pracy z dziećmi lub dorosłymi, odległość od potencjalnego miejsca pracy lub wysokość zarobków i czas spędzany w szpitalu lub przychodni. Powinien to być przemyślany wybór, gdyż decyduje o dalszej karierze i możliwościach samorozwoju.

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pytaniami. Na Wasze wiadomości czekamy w komentarzach!

Przeczytaj także: Ile wynosi czas pracy lekarza? Odpowiadamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium