Czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie? Odpowiadamy!
Czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie? Odpowiadamy!

Dbanie o czyste i estetycznie wyglądające dłonie powinno dotyczyć każdego z nas. Wiele kobiet lubi mieć pomalowane paznokcie, choć w niektórych miejscach pracy kolorowy manicure jest zabroniony. Jak pogodzić pomalowane paznokcie u pielęgniarki i regulamin szpitala?

Regularne mycie rąk to podstawa ochrony przed wywołującymi groźne choroby drobnoustrojami. Drobne uszkodzenia naskórka, rany lub zbyt krótko obcięte paznokcie mogą stanowić dodatkowe wrota infekcji. Starannie wykonany manicure to nie tylko dbanie o atrakcyjny wygląd naszych dłoni. To także sposób na zachowanie zdrowia, szczególnie w przypadku zawodów takich jak pielęgniarka, fizjoterapeuta lub lekarz.

Higiena rąk a malowanie paznokci

Ludzie zdobią swoje ciała od stuleci – jest to metoda wyrażania poglądów, zwrócenia na siebie uwagi innych osób, podkreślenia roli w grupie oraz forma sprawienia sobie drobnej przyjemności. Jedną z ozdób dłoni są właśnie pomalowane paznokcie. I nie tylko pomalowane! Współczesne rodzaje manicure są trudne do wymienienia: manicure klasyczny, hybrydowy, ombre, one stroke czy manicure gazetowy – wybór jest ogromny.

pomalowane paznokcie u pielęgniarki budzą kontrowersje

Pomalowane paznokcie u pielęgniarki lub lekarza pozwalają się wyróżnić, dopełniają strój i pomagają zachować piękny wygląd dłoni, mimo konieczności wielokrotnego mycia rąk mydłem i środkami dezynfekującymi. Dlaczego zatem regulaminy szpitali zabraniają malowania paznokci czy hybryd u pielęgniarek?

Przeczytaj także: Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarza – najważniejsze fakty

Czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie?

Czy higiena rąk w szpitalu oznacza, że pielęgniarka może mieć jedynie krótko obcięte, niepomalowane paznokcie? Wszystko zależy od zasad obowiązujących w danej placówce. WHO oraz organizacje zrzeszające pielęgniarki i pracowników ochrony zdrowia wielokrotnie wypowiadały się w tym temacie. Jakie jest ich stanowisko?

Jak mówi Beata Ochocka, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego, w prewencji zakażeń szpitalnych podstawowe znaczenie ma prawidłowa higiena rąk. Nie ma obecnie przepisów prawnych, które zabraniają noszenia sztucznych paznokci (tzw. tipsów) przez pielęgniarki lub robienia stałego manicure przez pracowników szpitali i przychodni. Trzeba jednak pamiętać, że tak ozdobione paznokcie mogą odgrywać negatywną rolę w rozprzestrzenianiu zakażeń szpitalnych i są niewskazane.

Z podobnym podejściem mamy do czynienia w przypadku noszenia biżuterii, zwłaszcza w oddziałach szpitalnych i na salach operacyjnych. Czy zatem pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie?

Kontrowersje wokół malowania paznokci przez pielęgniarki

Hybrydy u pielęgniarek i paznokcie żelowe to kwestia szeroko dyskutowana w środowisku medycznym. Z jednej strony wybrzmiewa głos konsultantów krajowych i dyrektorów szpitali, którzy sceptycznie odnoszą się do kolorowego manicure. W wielu przychodniach wygląd dłoni jest regulowany przez wewnętrzne kodeksy i ustalenia.

Z drugiej strony często podnoszony jest argument, że paznokcie o odpowiedniej długości, gładko zakończone i spiłowane tak, aby nie kaleczyły skóry innych osób, wyglądają ładniej niż te bezbarwne, z ewentualnymi defektami. Profesjonalnie wykonany w salonie kosmetycznym manicure oznacza brak odstających skórek, jednolity kształt płytki paznokcia i gładką skórę dłoni.

profesjonalnie wykonany manicure u pielęgniarki

Pomalowane paznokcie i higiena rąk mogą iść ze sobą w parze – kolorowy lakier na płytkach nie oznacza, że kobieta chce ukryć brud za paznokciami. Trwały manicure na dłoniach to niekiedy jedyny sposób, by paznokcie się nie łamały i nie rozdwajały się. Czy praca w szpitalu lub przychodni to argument, że należy zrezygnować z żelu lub hybrydy?

Higiena rąk – wytyczne WHO

Czy przy pomalowanych paznokciach trudniejsza jest higiena rąk? Wytyczne WHO odnoszą się do tematu jednoznacznie. Jeśli pracownik medyczny ma bezpośredni kontakt z pacjentem, nie powinien nosić sztucznych paznokci lub przedłużać naturalnych. Końcówki paznokci powinny mieć długość nie dłuższą niż 0,5 cm.

Różne badania pokazują, że długie paznokcie wpływają na rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych, a lakier utrudnia dokładne mycie rąk. Udowodniono, że noszenie sztucznych paznokci przyczynia się do powstawania epidemii. W publikacjach naukowych opisywane są np. przypadki zakażenia K. pneumoniae ESBL na oddziale OIOM noworodków. Dodatkowo na pomalowanych paznokciach komórki odpowiedzialne za infekcje redukują się wolniej niż na naturalnych.

Przeczytaj także: Transfuzja krwi a religia – dylematy o ratowaniu życia

Zalecenia dotyczące higieny paznokci u personelu medycznego

Nieodpowiednia higiena rąk w szpitalu to najczęstsze źródło zakażeń wewnątrzszpitalnych we wszystkich krajach na świecie. Kierownicy podmiotów szpitalnych powinni podejmować wszystkie możliwe działania, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń i chorób zakaźnych.

Higiena rąk obejmuje różne działania – to systematyczne i dokładne mycie dłoni mydłem oraz środkami dezynfekującymi przed każdym badaniem pacjenta i po nim, przed zabiegami chirurgicznymi, a także przed opuszczeniem miejsca pracy i po nim.

rękawiczki pozwalają zachować higienę w szpitalu

Skuteczne mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund. Trzeba pamiętać o umyciu wszystkich palców, nadgarstków i przedramion. W literaturze naukowej opisuje się negatywny wpływ biżuterii, zegarków i długich, pokrytych lakierem paznokci na skuteczność dezynfekcji oraz stopień kolonizacji bakterii na dłoniach personelu medycznego.

W większości placówek medycznych zaleca się noszenie krótkich, naturalnych paznokci, a w przypadku ich nadmiernej łamliwości – dbanie o zróżnicowaną dietę, suplementację witaminami, a także stosowanie specjalnych kremów i odżywek. Możliwe choroby paznokci pielęgniarki powinny jak najszybciej leczyć i nie dopuścić do dalszego ich rozwoju.

Kolorowe paznokcie tylko po godzinach pracy?

To, czy pielęgniarka może mieć pomalowane paznokcie, to kwestia nie tyle estetyczna, co związana z bezpieczeństwem i życiem pacjentów. W przypadku chorych onkologicznie, przewlekle i o obniżonej odporności nawet drobne infekcje mogą stanowić ogromne zagrożenie.

Warto dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych i mieć pewność, że nasze decyzje nie wpływają na stan zdrowia chorych. Zadbane, naturalne i odżywione paznokcie także mogą stanowić wizytówkę każdej nowoczesnej kobiety.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium